17 Kasım 2010 Çarşamba

Vietnam'dan Anılar - Dağ bölgesi Dalat'tan sonra deniz Kenarı Nha Trang

Vietnam'daki ilk gezimin ilk durağı olan Dalat'da 1,5 gün geçirdikten sonra bu sefer de deniz kenarında olan Nha Trang'a gitmek üzere otobüsle yola çıktım. Yolculuk süresi ilkine kıyasla daha kısa olsa da Nha Trang'a vardığımızda hava kararmıştı. Otelime yerleşir yerleşmez hemen etrafı dolaşmak için kendimi dışarı attım. Yol üzerindeki dükkanlara baka baka sahil yolu üzerinde yürüdüm ve birşeyler yemek için yine gezi kutsal kitabım olan Lonely Planet'te önerilmiş Sailing Club'a girdim. Yüzme havuzunun etrafına yerleştirilmiş masalardan birine yerleşerek, yine havuzun diğer bir köşesindeki canlı müzik eşliğinde oldukça keyifli bir akşam yemeği yedim.
Ertesi gün için, daha önceden HCMC deki tur şirketinde ayarladığım bir tekne gezisi olduğundan, yemekte fazla oyalanmadan otelime dönüp yattım.
Sabah kalktığımda otelin penceresinden gördüğüm kaydıraklı yüzme havuzusu manzarası bana biraz Antalya'yı hatırlatsa da bunun sadece anlık olduğunu söyleyebilirim. Bu arada havuzun benim kaldığım otelle hiç bir alakası olmadığını sadece yolun karşısındaki tesise ait olduğunu da belirtmeliyim.
Yaklaşık 35 40 kişinin bindiği mavi renkli teknemize binip bir süre açık denizde gittikten sonra tekne turunun ilk hedefi olan balıkçı köyü uzaktan görülmeye başladı. Köye doğru yaklaştıkça deniz üzerindeki mavi bidon görünümlü dubaların üzerinde belirli aralıklarla serpiştirilmiş yüzen evleri daha net görmeye başladık. Denizin ortasında bir renk cümbüşü gibilerdi. Evlerin büyük bir çoğunluğu gerçek bir köy havasında birbirlerine çok da uzak olmayan mesefadelerde konumlanmışlardı ama aralarında sağdaki gibi denizin ortasında ıssız bir ada misali tek başına duranlar da vardı.
Tekneyle bir süre bu küçük yüzen köyün etrafında dolaştık. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu köyün diğer köylere kıyasla farklı bir yapısı var. Evler genellikle derme çatma klübelerden oluşuyor ve bahçe yerine hepsinin etrafında tahta iskelelerle oluşturulmuş ve balık yetiştirmede kullanılan kare biçimli küçük göletler var. Bununla birlikte sanki normal bir kasaba ya da köy gibi evlerin etrafında dolanan köpekler görmek de mümkün. Köyün yakınından yavaşça geçtikten sonra teknemiz gezinin ikinci aktivitesi olan yüzme molasını vermek için köyden biraz uzaklaşarak denizin daha temiz olduğu küçük bir koyda durdu. Vietnam'lıların çoğu yüzme bilmediklerinden bir kısmı can simitleri ile suya girerken diğer bir iki grup da o bölgede özel olarak balıkçılıkda kullanılan yuvarlak tahta kayıkların içine binerek deniz keyfi yapmaya başladılar. Sanırım yarım saat kadar sonra teknede öğlen yemeği hazırlıkları başlamıştı.
Deniz ürünleri ağırlıklı olan menüde, hazırlanması en uzun süren ve benim de en ilgimi çeken kısım deniz kestaneleriydi. Hayal meyal küçüklüğümü ve babamın bize çıkarttığı deniz kestanelerini hatırladım. Sonra yavaş yavaş tabaklar bir zamanlar oturduğumuz sıraların arka kısımları geriye yatırılarak oluşturulmuş ve teknenin ortasını kaplayan masaya gelmeye başladı.

Yemekler pek hijyenik koşullarda hazırlanmamış olsalar da hepsi birbirinden lezzetliydi ya da biz deniz ve güneşin etkisiyle çok acıkmıştık. Masadan artan yemek olmadığı gibi aç kalan da olmadı. Artık sıra eğlence faslına gelmişti ve yola çıktığımızdan beri tekne tayfalarını oluşturan ekip birdenbire ellerine çalgı aletleri alarak müzisyenlere dönüştüler. En geç olanı ise müzik başladıktan biraz sonra boynuna astığı kesik toplar ve elinde tefle dansöz olarak masanın üzerine çıkarak oynamaya başladı. Kalabalıktan şiddetli bir kahkaha ve alkış koptu. Arkasından da masa dans eden insanlarla doldu. Vietnam'lıların karaokeye ne kadar düşkün olduklarını da ilk kez bu gezide farkettim. Danslar ve şarkılar birbiri ardına geldi. Eğlencenin sonunda bizim dansöz kılıklı genç tayfa günün sürprizi olarak herkesi denizin içinde içki içmeye çağırdı. Evet aynen öyle. Denizin ortasına indirdikleri yüzen Bar'ımsı (bu Bar'ı tarif etmek zor bence siz resme bakın) ile denize girip yanına giden herkese bira vermeye başladı.
Herkes fazlasıyla içip teknedeki alkollü içkileri bitirdikten sonra gezimizin son durağı olan Tri Nguyen akvaryumuna doğru yola çıktık. O güne kadar, değişik ülkelerde ve şehirlerde bir çok akvaryum gezmiş olmama rağmen daha önce gemi şeklinde inşa edilmiş bir akvaryum görmemiştim. Ekibin bir kısmı direkt olarak kumsalın üstündeki masalara yerleşerek içmeye devam ederken benim gibi bazıları da akvaryum gezisine katıldılar. Her türlü hayvan, böcek ve deniz canlılarını seven biri olarak gittiğim genelde gördüğüm tüm hayvanat bahçesi, akvaryum, botanik parkı gibi alanları gezmeye çalışırım. Tam adasındaki akvaryumun daha önce gezdiklerime kıyasla basit ve küçük olduğunu kabul etmeliyim. Yine de en iyi köpekbalığı resimlerimden birini orda çektim. Nasıl ? Yakışıklı mı ?

3 yorum:

  1. Bana sorarsanız çok yakışıklı,çok sevimli ve sanki çok güzel bir fıstıkmış gibi geldi...Ne dersiniz yazı mı tura mı atalım mı?Fıstık mı,yoksa yakışıklı mı?

    YanıtlaSil
  2. hic kopek baligina benzemiyo bu sirinlikle ancak yunus olabilir bu balik :-)

    YanıtlaSil
  3. Evet gerçekten pek köpek balığı gibi gözükmüyor di mi. Fazla sevimli :)

    YanıtlaSil

Related Posts with Thumbnails